Havuzlardaki kirliliğin temizlemesi için taşmalı ve skimmerli sistem adı verilen iki farklı teknik uygulanmaktadır.

Skimmerli yani yüzey sıyırıcılı dediğimiz sistem; Kullanım yoğunluğu az olan havuz lar için önerilmektedir. Bu sistemin genel kullanımlı havuz lar için seçilmesi doğru değildir. Bu sistem yüzeydeki kirli suyun bir ya da birkaç noktadan emilmesi esasına dayanmaktadır. 'Skimmer' bu iş için kullanılan malzemenin adıdır. filitre tesisinin emişi doğrudan skimmer ve dip emiş hattına bağlandığından bu sistemde denge deposu yoktur. Özel yüzme havuz larında yüzeydeki kirliliğin emilmesi, filitre edilmesi için skimmer tekniği basit ve uygun bir çözümdür.

Skimmerli Yüzme Havuz larında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Şunlardır;

• Tesisat hesaplarına göre, yüzeydeki suyu temizleyecek kadar yeterli sayıda skimmer kullanılmalıdır. Genelde her 35 m² de 1 adet skimmer kullanılması önerilmektedir. Ancak yüzme havuz unun eni 4.5 metreyi geçtiğinde filitre tesisinin kapasitesine de uygun olarak 2 skimmer, hatta havuzun formuna bağlı olarak daha fazla sayıda skimmer yerleştirilebilmektedir.

• Skimmerin tipi, yapılacak tesiat çalışmasına göre belirlenmelidir.

• Skimmerin yeri havuz duvarında su yüksekliğine göre belirlenmelidir. Skimmerlerin yerleşimi sırasında, hakim rüzgar yönü göz önünde tutulmalıdır.